ال‍ج‍ه‍اد ف‍ی‌ الاس‍لام‌ ؛ ک‍ی‍ف‌ ن‍ف‍ه‍م‍ه‌؟ و ک‍ی‍ف‌ ن‍م‍ارس‍ه‌؟

ال‍ج‍ه‍اد ف‍ی‌ الاس‍لام‌ ؛ ک‍ی‍ف‌ ن‍ف‍ه‍م‍ه‌؟ و ک‍ی‍ف‌ ن‍م‍ارس‍ه‌؟

بررسی مفهوم جهاد و تقسیمات وشرایط آن می پردازد. همچنین به شبهات و سوالات پیرامون برخی روایات جهاد در زمان پیامبر اکرم ص نیز پاسخ می دهد.

نویسنده : م‍ح‍م‍د س‍ع‍ی‍د رم‍ض‍ان‌ ال‍ب‍وطی‌

ناشر   : دار الفکر المعاصر بیروت  . 

الطبعه الثانی: (1420ه.ق  - 1999 م)‌

صفحات: ۳۳۲

    دکتر محمد سعید رمضان البوطی در سال ۱۳۴۷ هجری قمری برابر با ۱۹۲۹ میلادی در روستایِ جلیکا در جزیره بوطان به دنیا آمد. این جزیره در ترکیه و در همسایگی عراق واقع است. هنگامی که محمد رمضان چهار سال داشت، به همراه پدرش ملا رمضان بوطی به دمشق هجرت کرد. سبب این هجرت مخالفتِ ملّارمضان با افکارِ اسلام‌ستیزانه آتاتورک بود. در سال ۱۹۶۵ موفق به دریافت دانشنامه دکتری در رشته اصول شریعت اسلامی از دانشگاه الازهر شد و پس از بازگشت به دمشق، سالها به تدریس در دانشگاه دمشق اشتغال داشت و سرانجام به ریاست دانشکده شریعت دانشگاه دمشق رسید. از او بیش از ۶۰ عنوان کتاب به یادگار مانده است. وی در یک حمله انتحاری سال ۲۰۱۳  در مسجد ایمان دمشق، به شهادت رسید.

دکتر رمضان البوطی  در کتاب «الجهاد فی الاسلام، کیف نفهمه؟ و کیف نمارسه؟»  به بررسی مفهوم جهاد و تقسیمات وشرایط آن می پردازد. همچنین به شبهات و سوالات پیرامون برخی روایات جهاد در زمان پیامبر اکرم ص نیز پاسخ می دهد. و نیز مباحثی همچون اسلام و استعمار، وضع سیاسی و اجتماعی مسلمانان در جهان معاصر و آینده نگری اوضاع سیاسی مسلمانان از موضوعات کتاب ارزشمند اوست.