عدو قریب و بعید

عدو قریب و بعید

از نظر اسلام، مقابله با دشمن، ضروری و انکار ناپذیر است، اما اشتباه در تشخیص دشمن آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر پیکر اسلام و جامعه اسلامی وارد می‌کند و نیز موجب غفلت از خطر دشمن واقعی می‌شود. یکی از خطاهای فکری گروه‌های سلفی جهادی‌تکفیری، برداشت نادرست از مسئله عدو قریب و بعید است

حسن حسینعلی

ناشر: رهپویان اندیشه

مکان نشر: قم

سال نشر: 1396

تعداد صفحات: 48 صفحه

کتابچه (عدو قریب و بعید) از سلسله کتاب های نقد تفکرات سلفیه جهادی، کاری از موسسه مطالعات بنیان دینی است.

 

از نظر اسلام، مقابله با دشمن، ضروری و انکار ناپذیر است، اما اشتباه در تشخیص دشمن آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر پیکر اسلام و جامعه اسلامی وارد می‌کند و نیز موجب غفلت از خطر دشمن واقعی می‌شود. یکی از خطاهای فکری گروه‌های سلفی جهادی‌تکفیری، برداشت نادرست از مسئله عدو قریب و بعید است. این برداشت نادرست از آیه «یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا قاتِلُوا الَّذینَ یلُونَکُمْ مِنَ الْکُفَّارِ وَلْیجِدُوا فیکُمْ غِلْظَةً وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقین».  و برخی از مطالب تاریخی است که مصیبتی در جهان اسلام به وجود آورده که تمام جهان اسلام را درگیر کرده است. تکفیری‌ها با اعتقاد به کفر حکّام بلاد اسلامی و مسلمانان اعم از شیعه و سنی، آیه فوق را بر مسلمانان تطبیق کرده‌ و آنان را مصداق عدو قریب دانسته‌اند.

خطای گروه‌های تکفیری در قواعد تکفیر و نیز اشتباه در شناخت دشمن نزدیک سبب ناامنی در کشورهای اسلامی، کشتار  انسان‌های بی‌گناه،  تخریب زیرساخت‌های اقتصادی و اماکن مقدس و عمومی شده و دامن‌ زدن به اسلام‌هراسی را در پی داشته است.  مصیبت زیانبار دیگر، فراموش‌شدن جهاد علیه استکبار و صهیونیسم است که طبق آیه « لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ اَلنّاسِ عَداوَةً لِلَّذِینَ آمَنُوا اَلْیهُودَ وَاَلَّذِینَ أَشْرَکوا...» .  مصداق بارز دشمن اصلی و نزدیک هستند.

آنچه در این کتابچه مورد نقد و بررسی قرار گرفته است، تبیین خطای گروه های تکفیری در مفهوم و مصداق دشمن نزدیک و بعید است.

مهمترین عناوین کتاب:

  1. سیر تطّور قاعده اولویت جهاد علیه دشمن نزدیک.
  2. ادله تقدیم جهاد علیه دشمن نزدیک.
  3. مطلق یا مقیدبودن قاعده «اولویت جهاد علیه دشمن نزدیک»
  4. تبیین آیه «قاتِلُوا الَّذینَ یلُونَکُمْ مِنَ الْکُفَّارِ..»
  5. رومیان شام، مصداق آیه «قاتِلُوا الَّذینَ یلُونَکُمْ مِنَ الْکُفَّارِ..»
  6. سیره رسول‌الله (ص) در مواجهه با کفار و مشرکان.
  7. بررسی و نقد دستور توقف حرکت سپاه اسامه علیه رومیانِ شام.
  8. بررسی و نقد حکم ارتداد مانعان زکات.
  9. بررسی و نقد فتح بیت‌المقدس به دست صلاح‌الدین